This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Gail Macdonald

glasgownorthwest@babysensory.co.uk

07702 806640

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.

Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Gail Macdonald

glasgownorthwest@babysensory.co.uk

07702 806640

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

Since qualifying as Nursery Nurses in 1986/7 Gail & Lynne have worked consistently with pre-school children in various settings and in1991 we owned and managed an 80 place nursery with children from birth to 8 years, in 2004 we took over the running of a smaller 24 place pre-school establishment for children from 3-5 years.  We eventually sold both nurseries and became 'ladies who lunch' however we quickly realised that as much as we enjoyed more time with our own children we needed to work and after a lot of research into franchise's we discovered Baby Sensory.  From the initial telephone chat with Baby Sensory founder Dr Lin Day we were hooked and just knew that we wanted to bring this fabulous program to Glasgow!  we did just that and opened our first classes in 2009.
Children and child development have been central throughout our careers and we feel hugely privileged to be involved in your babies early development and far beyond with the equally super Toddler Sense and Mini Professors programs.

No snippet found

Lynne & Gail both hold SNNEB SVQ level 4 – early years care & education Relevant Certificates Scottish Nursery Nurse Education Board Scottish Vocational Qualification
level 4 Food Hygiene
First Aid

Baby Sensory Class Leader Training

Toddler Sense Class Leader Training 

All class leaders have attended an in-depth training program with Baby Sensory/Toddler Sense Head Office and have completed rigorous pre and post training tasks.
Class leaders have a mixture of qualifications and experience ie HNC childcare & education, first aid and are mums too. We all continue to learn through our CPD program 
 

 

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Our Baby Sensory classes run throughout Glasgow. The Award Winning classes are held weekly in our permanent location in North Kelvinside (just off Queen Margaret Drive) .
This location is easily accessible for parents living in the local communities including; Anniesland, Kelvinbridge, Byres Road, Partick, Maryhill and surrounding areas.
If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your baby’s sensory development call us and arrange for you and your baby to visit one of classes.

Prices

We offer a no obligation 2 week trial at a cost of £15 or alternatively,  £35 for 5 weeks OR 10 week blocks discounted to £65

£7.50 if you book 2 weeks = £15

£7 if you book 5 weeks =£35

£6.50 if you book 10 weeks, therefore discounted to recognise loyalty = £65
Classes run throughout the year excluding a two week break over Christmas & New Year
Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: