This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Nat

hills.ryde-nsw@babysensory.com

0410500680

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.


Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Nat

hills.ryde-nsw@babysensory.com

0410500680

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

 

Hills/Ryde, Baby Sensory Development Program is here!

Hi Parents /Carers,

Welcome! My name is Natalie and I am proud to be part of this one of a kind curriculum - The Baby Sensory Development Program specifically designed for Baby/Infant from Birth to 13 months.


I have a degree in Psychology. My particular interest in my studies was Developmental Psychology, which became predominant after having my two boys particularly after my eldest who is now 6yrs was diagnosed on the Autism Spectrum.  

While researching therapies for my son, a friend introduced me to the Baby Sensory Program through which our challenging journey found it to be a respectful and effective approach to developing and enhancing social interaction, emotional and language skills, co-ordination, awareness of the world, a love of music and the importance of how all these can be a great start for a baby/infants curiosity to further development.

I hope you and your baby will become part of these fantastic sessions including multi-sensory experiences which are based on current research and theory.

BOOK YOUR BABY SENSORY CLASSES TODAY BY CONTACTING:

Email: hills.ryde-nsw@babysensory.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No snippet found

Psychology Degree

SonRise Program trained (autism specific)

Full Baby Sensory Trained
 

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Natalie's Baby Sensory classes will be running weekly across The Hills from 2015!
The Award Winning Baby Development classes are held weekly in The Hills.

These locations are easily accessible for parents living in local communities including; Ryde, Marsfield, Hunters Hill, Woolwich, Eastwood, Ermington, Dundas, Pennant Hills, Oatlands, West Ryde, North Ryde, Gladesville, Pymble, Beaumont Hills, Rouse Hill, The Ponds, Schofields, Stanhope Gardens, Glenwood, Kellyville, Parklea, Bella Vista, Acacia Gardens, Quakers Hill, Baulkham Hills, Winston Hills, Northmead, North Parramatta, Carlingford, North Rocks, These locations are also easily accessible from other areas in Sydney.

 If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your Baby’s sensory development call your Class Leader, Natalie, who will arrange for you and your baby to visit one of her classes. 

 

Prices

For more information contact 

hills.ryde-nsw@babysensory.com or
  call 0410 500 680

Please pay by bank transfer to:-
Bank Account: ANZ
Account Name: Baby Sensory Hills
Account Number:
​394663615 BSB:  012 071


Please use your full name as a reference on the bank transfer. 

 

$19.50 per class for a term registration
Casual classes are $23 per class
Any 5 classes of the term is $105  


  

TERM 2  REGISTRATIONS ARE NOW OPEN!

Hurry! Places are limited!


Mondays - St Anthony's Hall
54 Agincourt Road, Marsfield

Wednesdays  - North Rocks Community Church
134-136 North Rocks Road, North Rocks

Thursdays - Next Gen
504A  Victoria Road, Ryde

Fridays – The Ponds  Community Hub

 Hall 1, 45 Riverbank Drive, The Ponds

You may JOIN FROM ANY TIME!


**Bookings are essential as places are limited**

To register;

http://www.babysensory.com.au/au/classdetails/Hills-Ryde-NSW

 

Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: