This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Mrs Tamsin Scott

benfleet@babysensory.co.uk

07764 747062

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.


Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Mrs Tamsin Scott

benfleet@babysensory.co.uk

07764 747062

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

My name is Tamsin Scott and I am very happy to welcome you to Baby Sensory Benfleet! I have been working in child care on and off for 9 years and have always loved watching babies and children grow and develop and their fascination with the world around them. Whilst at school, I took any chance I could to work with childrens groups, in schools or volunteer at children’s centres and after completing my A-levels I took my first nannying job to save up to go to university and just loved it! During university, where I studied English with Media studies, I took part in the Gateway to Teaching Scheme and also had a part time nannying job, looking after new born twins. It was the most rewarding job I had ever had! After university I ended up working in an office in the city but I always knew I wanted to return to working with children one day. After four and a half years I called it a day and left London life to return to nannying. It was during my time as a nanny that I discovered Baby Sensory. I took the children to the classes, which were fantastic and I instantly wanted to learn more and get involved. I am now so excited to be running my own Baby Sensory sessions, which enable me to continue working with children and use all the skills I have learnt from my previous experience. I look forward to welcoming you to my Baby Sensory classes. Please do not hesitate to contact me for more information about a no-obligation trial session.

No snippet found

Paediatric first aid certified CRB checked Ofsted registered nanny

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Tamsin runs Baby Sensory classes in the Benfleet, Hadleigh and Rayleigh areas. The Award Winning Baby Development classes are held weekly in Rayleigh and Hadleigh, and will be launched in Wickford later in the year. These locations are easily accessible for parents living in the local communities including; Castle Point, Benfleet, Thundersley, Canvey Island, South Benfleet, North Benfleet, Wickford, Rawreth and Runwell. If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your baby’s sensory development call your Class Leader, Tamsin, who will arrange for you and your baby to visit one of her classes.

Prices

Hadleigh Methodist church classes - £7 per 1 hour session, payable termly.
Rayleigh Methodist church classes - £7 per 1 hour session, payable termly.  
Farmer Fred's Play Barn classes - £5.50 per 45min session, payable termly.

Most terms are 6 weeks long, however this may vary.
 
Please note; no refunds are given for sessions missed, unless the session has been cancelled or rescheduled by your class leader..

Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: