This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Pauline King

chesterfield@babysensory.co.uk

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.


Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Pauline King

chesterfield@babysensory.co.uk

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

Pauline has worked in many different areas, the last being in IT managing testing and training. Her son was born in 2009 and after being made redundant the following year she discovered Baby Sensory while looking for something to do with her son. At that time the nearest classes were in Manchester, York and Birmingham. She loves seeing the babies develop over their time in Baby Sensory and all the mums making new friends.

Tracy has 7 years experience as a Primary School Teacher. She discovered Baby Sensory when she relocated to Sheffield when her son was 9 months old and wishes she had the opportunity to take him earlier.

No snippet found

Pauline
Paediatric First Aid Certificate
Currently studying MA Childhood and Youth PG Cert Integrated Practice in Childhood and Youth
PG Cert Integrated Practice in Childhood and Youth
PG Cert Leadership and Management
BSc(HONS) Bioanalytical Science

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Pauline King's Baby Sensory Classes are now running in Chesterfield, Derbyshire. The Award Winning Baby Development Classes are held weekly in Chesterfield. This location is easily accessible for parents/carers living in the local communities including, Dronfield, BarrowHill, Brimington, Old Whittington, New Whittington, Staveley, Barlborough, Clowne, Inkersall, Calow, Hasland, Ashgate, Brampton and Clay Cross. If you are looking for an exciting activity, which will be fun for you and will help your baby’s sensory development call your class leader, Pauline, who will arrange for you and your baby to visit one of their classes.

Prices

We offer a no obligation trial session so you can come along and try out the classes. We then book in blocks of 10 sessions at £65.00 or a block of 5 sessions at £37.50. Where mums are returning to work or for special circumstances we will always be as flexible as possible with bookings please email chesterfield@babysensory.co.uk or call 07922595414 to discuss. Baby Sensory is not a set course, you can join at any time.  Free taster sessions always available, if you would like to reserve a place please email chesterfield@babysensory.co.uk or call on 07922595414.

Are you looking for a flexible new career working with babies or toddlers? Currently looking for class leaders and franchisees for both Baby Sensory and Toddler Sense in the Chesterfield area. Call or email for more information.
Home classes available, call or email for more information. 

1st birthday parties available either in your home or another venue, call or email for more details.Follow BabySensoryC on Twitter

Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: