This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Mrs Emma Hilditch

mansfield@babysensory.co.uk

07590472569

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.

Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Mrs Emma Hilditch

mansfield@babysensory.co.uk

07590472569

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

As a mum, I was looking for fun and developmental activities to do with my son during the early months. I found very little in the local area so travelled to Nottingham to take part in the wonderful Baby Sensory classes run there. It was the highlight of our week. I decided that I wanted other parents and carers to have the same experience that I did so acquired the franchise for the area. I can't wait to share these amazing experiences with all the lovely babies and parents/carers who come along to the classes.

No snippet found

MA in Education Studies (Linguistics) BA(Hons) Teaching English for Speakers of Other Languages

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Emma Hilditch's award winning baby development classes are held weekly in Mansfield, Southwell and Ollerton. These locations are easily accessible for parents living in the local communities including; Mansfield, Mansfield Woodhouse, Rainworth, Blidworth, Ollerton, Edwinstowe, Shirebrook, Medan Vale, Warsop, Southwell, Bilsthorpe, Farnsfield and Tuxford.

If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your baby’s sensory development call your Class Leader, Emma Hilditch, who will arrange for you and your baby to visit one of her classes.

Prices

Trial class - £7
10 sessions - £65
5 sessions - £37.50

(prices vary slightly for Ollerton classes - please contact for further information)

You can book online via the website and payment can be made by cash or cheque in class or by BACs.

 

I run rolling terms, meaning that you can start at any time during the year.  Every class is different so you are able to enjoy a whole year of variety, fun and development.

 I run rolling terms, meaning that you can start at any time during the year.  Every class is different so you are able to enjoy a whole year of variety, fun and development.

 

Prices

A 10 week block is £65

Consessions made for one missed session due to holiday or illness

Alternatively, a 5 week block is £37.50

Recommend a friend who signs up for a 10 week block and get a session free!

**Reduced price for sensory only sessions at Ollie's Fun Shack - £55/£32.50**

 

Please contact me for further details or to book a place in the classes via mansfield@babysensory.co.uk or 07590472569.  You can find me on Facebook at www.facebook.com/babysensorymansfield

Looking forward to hearing from you.

 

Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: