This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Clare Simpson

ripon@babysensory.co.uk

07970122187

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.


Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Clare Simpson

ripon@babysensory.co.uk

07970122187

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

Hi, I'm Clare, proud mum to an energetic 4 year old and inquisitive and 2 year old!  I'm also the Baby Sensory class leader responsible for bringing Baby sensory to North Yorkshire! 

I love Baby Sensory, most people find out about our classes through word of mouth, and I was just the same.  My friend told me how amazing Baby Sensory classes were and as I ventured out to my first class one cold and wintery January morning I wondered what on earth I was letting myself in for.....who knew that 3 years later I'd be having the time of my life teaching classes to a whole new generation of babies!

I was hooked by the end of my very first class, my tiny baby was captivated by the fantastic equipment, shimmering pom moms and flowing ribbon, rivers of silk, balloons and bubbles.  And as a mum I has so impressed by the variety every week there were new pieces of equipment and breathtaking activities.

Something magical happens at Baby Sensory, that amazing time every week when you know you're going to introduce your baby to something new and exciting - it's a place where memories are made!  And I'm utterly delighted to be able to share the magic with you too. 

Clare x
 

No snippet found

Award winning Baby Sensory classes are now taking place in Ripon, Thirsk and Northallerton.

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Clare Simpson runs Baby Sensory classes in Ripon, Thirsk and Northallerton. The Award Winning Baby Development classes are held weekly in Ripon and Northallerton. These locations are easily accessible for parents living in the local communities including; Ripon, Masham, Beadale, Leyburn, Richmond, Catterick, Leeming Bar, Northallerton, Topcliffe, Thirsk and Sowerby. If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your baby’s sensory development call your Class Leader, Clare Simpson, who will arrange for you and your baby to visit one of her classes.

Prices

 


Classes in Ripon and Northallerton cost £55 for a term of 10 sessions.

Classes in Thirsk are currently subsidised by Thirsk Children's Centre and cost £45 for a term of 10 sessions.

Baby Sensory isn't a course and sessions are different every week so it is possible to join part way through a term, providing there is a space available.  

 

 BIRTHDAY PARTIES

Make your baby's 1st birthday even more special by entertaining friends and family the Baby Sensory way - email ripon@babysensory.co.uk for more details
Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: