This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

Class details

Melanie Morris-Jenkins

wellingtoncitynz@babysensory.com

0225101987

Size En Yakın Sınıfı Bulun

Size en yakın merkezi bulabilmemiz için posta kodunuzu veya ilçenizi giriniz.


Yaklaşan Etkinlikler

Class details

Melanie Morris-Jenkins

wellingtoncitynz@babysensory.com

0225101987

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez! Baby Sensory, bebeklerin gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir bebek gelişim programıdır. Siz de Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem bebek gelişim programı, bebeklerin ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede, 0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

No snippet found

No snippet found

No snippet found

Mel is passionate and enthusiastic about babies. Her and her husband Matt have a daughter Rosie who they absolutely adore. "I fell in love with Baby Sensory after participating in the classes as a parent and enjoyed it so much it has inspired me to become a class leader". Mel completed a bachelor of Health Science Degree and a Post Grad Diploma in Medical Technology endorsed in Cardiology to become a fully qualified Cardiac Physiologist. After spending over five years at university, Mel understands the importance of education and acknowledges learning is important in babies from birth. Mel is delighted to be part of sharing the early learning experiences with you and your baby through the fun and laughter of Baby Sensory.
 

"When I first heard about Baby Sensory it was like a dream come true! I just knew I had to be involved. There is no other developmental support or program like this available in NZ and it is so exciting. All of the activities and experiences you will have at Baby Sensory are based in sound research around how babies learn, grow and make sense of the world. 

Regular attendance at classes strengthens the bond between you and your baby. You will learn to communicate and become in tune with one another in so many ways before your baby can even say their first words. Each week I am absolutely delighted to see the self confidence, and curiosity about the world that shines through the eyes of a Baby Sensory baby!"

If you are a parent of a child between the ages of Birth - 13 months this really is an experience not to be missed. 

Come along for a trial class and see for yourself!

Contact Mel for more information 022 510 1987
email: wellingtoncitynz@babysensory.com

or via facebook 

http://www.facebook.com/pages/Baby-Sensory-Wellington/124780054210657

No snippet found

In addition to her Baby Sensory training Mel has the following qualifications:

Bachelor of Health Science Degree (Massey University)

Postgraduate Diploma in Medical Technology endorsed in Cardiology (Otago University) 

Child First Aid and CPR Level 5

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory Programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir. Bu erken dönem bebek gelişim programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Mel's Baby Sensory classes run in Wellington and the Greater Wellington Region. The Award Winning Baby Development classes are held weekly in Brooklyn, Petone and Tawa.

If you are looking for an exciting activity which will be fun for you and will help with your baby’s sensory development call your Class Leader, Mel, who will arrange for you and your baby to visit one of her classes.

Prices


Full Term - $155 (10 weeks)

Part Term  - equivalent to $15.50 per class for number of classes remaining in the term at time of enrolmentBaby Sensory has been announced the WINNER of .......... 

"Best National Baby and Toddler Activity 0-2 years" 

"What's on for Littlies" awards are held in Australia and are not yet in NZ but this is great news for NZ parents as these international award winning classes are available to you too!!
Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: