This is the Turkey website
      
This is the Turkey website


Size En Yakın Sınıfı Bulun

Available Local SitesBaby Sensory

 Pond-dipping1

 

 

Bebekler Nasıl Öğrenir?

 

Bebekler dünyaya uyum sağlamak amacıyla donatılmış özel yetenekleri sayesinde, doğumdan itibaren çevresini keşfetmeye başlar. Keşif çabasında kullandığı temel araçlar, doğuştan getirdiği reflekslerin yanında sahip olduğu duyu organlarıdır. Görme, işitme, dokunma, koku ve tat alma gibi farklı duyularını kullanarak dünyayı algılayan bebeklerin beyin hacmi, ilk doğum gününe kadar iki katına çıkar. Bu da bize özellikle erken dönemde bebeklere zengin duyu deneyimlerinin sunulmasının onların zeka, psikolojik ve sosyal gelişimi gibi birçok konuda önemli katkıları olduğunu göstermektedir. 

 

Bebeğin öğrenme süreci anne karnında başlar, özellikle, annenin hareketleriyle etkilenen bebeğin vestibular sistemi, görsel ve işitsel  sistemlerin altyapı gelişimini hazırlar. Normal gelişim sürecinde görsel sistemin de dahil olduğu duyusal sistemlerin, kapasiteyi, genel büyümeyi, kişinin başarısını, davranışların kontrolünü ve öğrenme sürecini etkileyen ve değiştiren  net bir gelişim süreci vardır.

 

 

Baby Sensory Nedir?               Parentese comp_thumb 

Bebeklerin fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal ve dil gelişimini bütünsel olarak destekleyici etkinliklerden oluşan Baby Sensory programı, 0-13 ay arası bebekler için özel olarak geliştirilmiştir.

Baby Sensory sınıflarına hafta da bir gün 1 saat katılan ebeveynler, bebekleriyle eğlenceli ve eğitici aktivitelere katılarak onların gelişimini desteklerken , bebeklerinin gelişimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar.

Bu erken dönem "Bebek Gelişim & Eğitim Programı, zengin duyusal uyaranlarla donatılmış etkinlikler yolu ile bebeklerin gelişim ve öğrenmelerini doğumdan itibaren planlı olarak destekleyen ve kendini devamlı yenileyen tek programdır.

Baby Sensory programına bebeğinizle birlikte katılarak;
• Uzmanlarımızın gösterdiği 100’den fazla uyarıcı hareket ve eğitici oyunlar ile bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklersiniz.
• Bebeğinizin gelişimi, bakımı, beslenmesi, sağlığı, uyku ve yeme düzeni vb. konularda uzman psikolog/pedagog tarafından desteklenir ve bilgilendirilirsiniz
• Bebeğinizin ihtiyaçlarını, isteklerini, gelişim evrelerini ve becerilerini bilinçli bir şekilde gözlemler ve bunlara uygun biçimde yanıt vermeyi öğrenirsiniz.
• Bebeğinizle aranızdaki ilişkiyi ve güvenli bağı güçlendirirsiniz.
• Ebeveyn olarak yeni rolünüze adapte olurken ve bebeginizin gelişimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olur, kendinize güveniniz artar ve az stres yaşarsınız.
• Aynı aylarda bebegi olan diğer anne babalarla tanışarak onlarla paylaşımda bulunma firsatı bulursunuz.

 

Dünya çapında ödüllü bu çok özel erken dönem çocuk gelişim programı, çocukların ebeveynleriyle birlikte haftada 1 gün 1 saatlik sürede,  0-13 ay döneminin ihtiyaçlarına uygun olarak özel olarak planlanmış faaliyetlere göre değişen aktivite ve ekipmanlarla yapılan etkinliklerden oluşur. Her hafta farklı duyularını uyaran etkinliklere katılan ebeveynler hem bebeklerinin gelişimlerini desteklemek için bir çok yararlı bilgi edinirler, hem de bebekleriyle iyi vakit geçirme imkanı bulurlar.

Baby Sensory Programı'nın temel amacı bebeklerin görme, dokunma, koklama, işitme ve hareket gibi farklı duyularını harekete geçirecek etkinlikleri müzik, ritim ve şarkılar eşliğinde  sunarak bebekler için yapılandırılmış güvenli bir ortamda  zengin bir uyarıcı çevre ve eşsiz deneyimler yaşatmaktır.

Bilinçli anneler bebeklerinin gelişimlerini bir çok yönden desteklenmesi gerektiğini bilirler ve onların gelişiminin her aşamasına ilgi gösterirler.

 Beslenmek konusundan tutun da, çocukların akademik gelişimine kadar etkili bir duyarlılık gösteren anneler, bebekleri için en doğru olanı yapmak isterler. Bununla birlikte, fiziksel gelişimden dil gelişimine, akademik gelişimden psiko-sosyal gelişime kadar olan süreçleri bir bütün olarak ele alan farklı gelişim alanları ile ilgili birden fazla doğru seçenekle karşı karşıya kalan aileler, bebekleri için en uygun doğruyu seçmekte zorlanmaktadır.            Baby Sensory Programı'na katılan ebeveynler, bebekleriyle ve diğer ebeveynlerle paylaşımda bulunarak beraber iyi vakit geçirmenin yanında bebeklerinin gelişimlerini takip edebilmeleri ve gelişimlerine bütünsel olarak katkı sağlayabilmeleri için teorik ve uygulamalı olarak bilgilendirilmektedir.

Yaratıcı ve eğlenceli bir ortamda çocukların gelişimini destekleyecek zengin duyusal deneyimler dünyası ve sonsuz öğrenme olanakları sunan Baby Sensory Programı'na siz de bebeğinizle birlikte katılın ve ilginç ışık gösterileri, ışıldayan toplar, uçan baloncuklar, çanlar, rengarenk gökkuşakları, yumuşacık tüyler, kokular ve çeşitli dokunsal materyalleri kullanarak onların hem kendilerini hem de dünyayı tanımalarına yardımcı olun.

 

Tarihçemiz 

Baby Sensory Programı, şu anda, başta İngiltere olmak üzere Amerika, Kanada, Danimarka, Norveç, İsviçre,  Meksika, Hong Hong, Çin, Malezya, İtalya, İrlanda, Malta, İspanya, Belçika, Hollanda, Yeni Zelanda, Luxenburg, Singapur, Dubai ve Avustralya’ da toplam 21 ülkede 600’den fazla merkezde uygulanmaktadır. İlk Baby Sensory merkezi İngiltere’de ebeveynlerin bebeklerinin gelişimini desteklemesi ve takip edebilmesi amacıyla Dr.Lin Day tarafından kurulmuştur. Dr. Lin Day, bebekler ve çocuklarla geçen 16 yıllık deneyimini yenilenen öğrenme ve gelişim bilgileriyle desteklediği uygulamalarını yazılı hale getirmiş ve Baby Sensory programın kullanımını 2003 yılından itibaren tüm dünyada yaygınlaştırmıştır.

 

 babysensory_smallgraphic2                Baby Sensory'yi Farklı Kılan Nedir?                

 

Teknolojinin ve bilimin hızlı geliştiği günümüzde bebekleriniz sizin algıladığınızdan daha farklı uyaranlarla dolu bir dünyaya gözlerini açmakta ve aslında sizin düşündüğünüzden çok daha fazla şeyi algılamaktadır. bu da bize geleneksel eğitim metodlarının yetersiz kaldığını göstermektedir. Artık günümüzde insan zekasının sınırları yeniden çizilmekte ve farklı bölümlerden oluştuğu ispatlanan beynin farklı zeka türlerini barındırdığı bilinmektedir. Anne baba olarak gelişimin en hızlı ve değişken olduğu bu kritik dönemi değerlendirmek, rekabetin gittikçe arttığı dünyamızda giderek daha önemli hale gelecek ve çocuklarımıza ihtiyacı olan "problem çözme yeteneği, derinlemesine düşünme ve yaşam boyu aktif öğrenme"  avantajı verecektir. Bebekler kendilerine oyun atmosferinde sunulan her şeyi öğrenme kapasitesine sahiptir.

 

Bebeğiniz başka hiçbir zaman ilk yıldakinden daha hızlı büyümez, değişmez ve öğrenmez. Bu sebeple hiç bir bebek,  öğrenmeye yönelik temel adımları atmak için çok küçük değildir. Baby Sensory, bebeklerin kendilerine gelişimlerine uygun uyaranların oyun yolu ile öğrenmeyi özendirecek uygun bir ortamda verildiğinde her şeyi öğrenebileceği gerçeğinden yola çıkarak uzmanlar tarafından oluşturulmuş uluslararası bir programdır. Baby Sensory Programına katılarak bebeğinizin zekâ gelişimi, psikolojik ve sosyal gelişim gibi birçok konuda potansiyelinin kilidini açabilir ve maximum gelişim potansiyeline erişmesine yardımcı olabilirsiniz.       

    

Araştırmalar, bebeklerin yaşamlarının ilk yılında bütün diğer zamanlara göre daha çok şey öğrendiklerini gösteriyor. İlk doğum gününe kadar, bebeğin beyin hacmi, hücreler arasındaki trilyonlarca bağlantının sonucu olarak iki katına çıkar. Beyin, doğumda %25, 3 yaşında %90 gelişmiş durumdadır. Erken çocukluk dönemi eğitiminin öğrenme üzerinde bu kadar etkili olmasının sebebi budur. Bu da bize özellikle erken dönemde her fırsatta zengin bir duyu deneyimi sunulmasının zekâ gelişimi, psikolojik ve sosyal gelişim gibi birçok konuda olumlu katkıları olduğunu gösterir.

Evet! Bebeklerin inanılmaz bir öğrenme kapasitesi vardır ama anne babaların onlardan neyi bekleyeceklerini bilmemeleri bu yetenek ve kapasitenin gözden kaçmasına neden olabilir. Baby Sensory Programı'na katılan ebeveynler bebekleriyle beraber iyi vakit geçirmenin yanında onların gelişimini takip edebilmeleri ve gelişimlerine katkı sağlayabilmeleri için teorik ve uygulamalı olarak bilgilendirilmektedir.

Gelişimin en hızlı ve değişken olduğu bu dönemi yakalayıp değerlendirmek ancak çok iyi planlanmış bir eğitim programı ile mümkündür. Baby Sensory Programı araştırmaya dayalı, teorisyen ve çocuk bakım uzmanlarının çalışmalarına göre düzenlenmiştir. Programın içeriğine uygun olarak kullanılan şarkıların bir çoğunun patenti sadece Baby Sensory’ye aittir. Programda klasik çocuk şarkılarının yanında Rock'n Roll, R&B, klasik müzik, Jazz  gibi farklı  müzik türlerinin kullanılması hem çocukların hem de ebeveynlerin daha eğlenceli zaman geçirmesini  sağlar.   

         Baby Sensory Programı'nda, bebeklerin erken iletişim becerilerini geliştirmek için yapılan etkinlikler sırasında Bebek İşaret Dili kullanılması bebeklerin ebeveynleri ile etkin olarak etkileşime girebilmelerine ve eşsiz deneyimler yaşamalarına fırsat vermektedir. Bebek işaret dili bebeğinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini iletebilmek için ağlamak yerine kullanabileceği güçlü bir iletişim aracıdır.

Baby Sensory Programı'na katılmanız bebeğinizle beraber oynamanın keyfini çıkarmanın yanı sıra, sizin diğer anne babalarla tanışarak onlarla paylaşımda bulunma fırsatı verecektir. Bu arkadaşlıklar genellikle anne babalığa adapte olabilmenin önemli bir parçasıdır.

Baby Sensory, bebek gelişim aktiviteleri, anne bebek oyun grubu çatısı altında bebekler için duyusal aktiviteler içeren bebek gelişimini destekleyen anne babanın birlikte katılabileceği erken eğitim programıdır.

Baby Sensory, Bebek İşaret Dili ve Bebek Yüzme programları ile ilgili facebook/babysensory sayfamızı ziyaret edin.

 

babysensory_smallgraphic3oyun grubu, oyun grupları, anne bebek oyun grupları, bebek oyun grubu, bebek oyun grupları, anneli oyun grupları

Baby Sensory Ataşehir   Baby Sensory Bursa
0216 3171008  2490999  
Barbaros Mah. Evren Cad. No:56/A İhsaniye mah. Derleyen sk. No:5 Nilüfer/Bursa
34746 Ataşehir-Istanbul

 

 

 

 

   

Aşağıdaki tanıtıcı video, Baby Sensory' ye özgü bir dersten bir dizi aktivite gösteriyor. Bebeklerin gelişimini ve öğrenmelerini  duyular yoluyla desteklemek amacıyla geliştirilmiş bu çok özel programdaki aktivitelerden örnekleri buradan izleyebilirsiniz. 


 

Duyusal sistem; görme, işitme, koklama, taktil (yüzeysel, derimizden algı), , tat alma, vestibular (yer çekimi, başın hareketleri ve denge)  ve propriyoseptif (pozisyonlama ve hareket) sistemlerden oluşur. Bu duyular yoluyla kazandığımız deneyimler, duyulardan aldığımız bilgileri algılama, saklama ve yeri geldiğinde kullanmayı sağlayarak, anılarımızın oluşması ve ilk öğrenme sürecini başlatır. Deneyimler kümülatiftir: Bir diğeri olmadan yeni deneyimler oluşmaz.

 

Yenidoğan bir bebeğin hareketleri genelde duyusal sistemlerin gelen girdilere cevap niteliğinde oluşur. İlkel Refleksler beyin sapından yönetilir, taktil, propriyoseptif ve vestibular işlemleme sonucu doğal olarak her bebekte mevcuttur. Bununla birlikte  beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminin gelişebilmesi için tüm duyulardan gelen bilgilere ve bunların arasında ilişki kurmaya ihtiyaç vardır. Bütün fonksiyonlar bir bütünlük gösterdiğinde denge, beden hareketleri yüksek derecede uyumlu olduğunda, öğrenme kolaylaşacak ve uyumlu davranışlar doğal olarak ortaya çıkacaktır.

 

 İşte Baby Sensory bu doğrudan yola çıkarak bebeğin ve çocuğun duyu organları yoluyla kendi vücudundan ve çevresinden gelen duyusal bilgileri (dokunmanın, hareketin, vücut duruşunun, koklamanın, tatmanın, hissetmenin, duymanın ve görmenin) hissetme, anlama ve organize etme becerilerini arttırmak için çok çeşitli etkinlikler/aktiviteler sunan kontrollü, organize ve anlamlı olarak duyusal girdilerin oyun ve aktivitelerle verildiği yapılandırılmış çok yönlü bir eğitim programıdır.

 

 

 

                                                        


Close button

Detaylar

0-7,7-13,13-18,18-24 Ay Anne ve Bebek Aktivite Programı 4-10 ay annelere Bebek İşaret Dili Eğitimi:
Tutor:
İletişim: